T520X477M006ATE040
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T520X477M006ATE040
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Description:
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917
In Stock:
528
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer Size Code :
X
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V