THF157K015P1G-F
- Manufacturer:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part Number:
- THF157K015P1G-F
- Category:
- Tantalum Capacitors
- Description:
- CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Category :
- Tantalum Capacitors
- Capacitance :
- 150 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 65mOhm
- Failure Rate :
- Features :
- General Purpose
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- Manufacturer Size Code :
- G
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Axial
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Type :
- Hermetically Sealed
- Voltage - Rated :
- 15 V