TAC105K050P02-F
- Manufacturer:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part Number:
- TAC105K050P02-F
- Category:
- Tantalum Capacitors
- Description:
- CAP TANT 1UF 10% 50V AXIAL
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Category :
- Tantalum Capacitors
- Capacitance :
- 1 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Failure Rate :
- Features :
- General Purpose
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- Manufacturer Size Code :
- 2
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Axial
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Type :
- Molded
- Voltage - Rated :
- 50 V