TPSB475K020R1000
- Manufacturer:
- KYOCERA AVX
- Part Number:
- TPSB475K020R1000
- Category:
- Tantalum Capacitors
- Description:
- CAP TANT 4.7UF 10% 20V 1411
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Category :
- Tantalum Capacitors
- Capacitance :
- 4.7 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 1Ohm
- Failure Rate :
- Features :
- General Purpose
- Height - Seated (Max) :
- 0.083" (2.10mm)
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- Manufacturer Size Code :
- B
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1411 (3528 Metric), 1210
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Type :
- Molded
- Voltage - Rated :
- 20 V