04021J1R6PBWTR\500
- Manufacturer:
- KYOCERA AVX
- Part Number:
- 04021J1R6PBWTR\500
- Category:
- Thin Film Capacitors
- Description:
- CAP THIN FILM 1.6PF 100V 0402
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Category :
- Thin Film Capacitors
- Capacitance :
- 1.6 pF
- Features :
- RF, High Q, Low Loss
- Height - Seated (Max) :
- 0.020" (0.50mm)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Size / Dimension :
- 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
- Tolerance :
- ±0.02pF
- Voltage - Rated :
- 100 V