TISP7290F3DR
Part Number:
TISP7290F3DR
Description:
THYRISTOR 220V 175A 8SOIC
Capacitance :
39pF
Current - Hold (Ih) :
150 mA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
45 A
Current - Peak Pulse (8/20µs) :
175 A
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Breakover :
290V
Voltage - Off State :
220V
Voltage - On State :
5 V