TISP3320F3P
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
TISP3320F3P
Category:
Thyristors
Description:
THYRISTOR 240V 120A 8DIP
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Thyristors
Capacitance :
45pF
Current - Hold (Ih) :
150 mA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
35 A
Current - Peak Pulse (8/20µs) :
120 A
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
2
Package / Case :
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
8-DIP
Voltage - Breakover :
320V
Voltage - Off State :
240V
Voltage - On State :
3 V