MRT100KP156A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc.
Part Number:
MRT100KP156A
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS Diode UP 156VRWM 306.0VC
Manufacturer :
MDE Semiconductor Inc.
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
328A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
P600, Axial
Power - Peak Pulse :
100000W (100kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
P600
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
174.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
306V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
156V