MRT100KP300CA
Part Number:
MRT100KP300CA
Description:
TVS DIODE BP 300VRWM 590.0VC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
170A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
100000W (100kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
590V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
300V