MART100KP36CA
Part Number:
MART100KP36CA
Description:
TVS DIODE BP 36VRWM 71.7VC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
1387A (1.387kA)
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
100000W (100kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
40.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
71.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V