MART100KP90CA
Part Number:
MART100KP90CA
Description:
TVS DIODE BP 90VRWM 178.0VC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
563A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
100000W (100kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
100.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
178V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V