SMC30J6.5CA
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
SMC30J6.5CA
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
268A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Supplier Device Package :
SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
7.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V