SM15T47CAY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
SM15T47CAY
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 40.2VWM 84VC SMC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
119A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
84V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40.2V