SMB15F33A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
SMB15F33A
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 33VWM 69.7VC SMBFLAT
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
143A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-221AA, SMB Flat Leads
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SMBflat
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V (Max)