SMA6F11AY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
SMA6F11AY
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 11VWM 18VC SMAFLAT
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
33.8A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-221AC, SMA Flat Leads
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMAflat
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
12.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11V