ESD12VL-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Components (MCC)
Part Number:
ESD12VL-TP
Category:
TVS Diodes
Description:
Interface
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
60pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
12A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Power - Peak Pulse :
300W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
2-DFN1006
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V (Max)