CSP3V3L-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Components (MCC)
Part Number:
CSP3V3L-TP
Category:
TVS Diodes
Description:
Interface
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
120pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
65A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
CSP1006-2
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
3.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
10.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
3.3V (Max)