ESD1V8AE2-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Components (MCC)
Part Number:
ESD1V8AE2-TP
Category:
TVS Diodes
Description:
ESD,1.8V,0201-A
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
30pF @ 1MHz (Max)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
12A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power - Peak Pulse :
100W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
0201-A
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
2.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
8.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
1.8V