5KP220CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Components (MCC)
Part Number:
5KP220CA-TP
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 220VWM 371.1VC R6
In Stock:
18
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
R-6, Axial
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
R-6
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
244V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
371.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
220V