SM5S36A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Components (MCC)
Part Number:
SM5S36A-TP
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218AB
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
62A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-218AB
Power - Peak Pulse :
3600W (3.6kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Not For New Designs
Supplier Device Package :
DO-218AB
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V