5.0SMCJ36CA
Part Number:
5.0SMCJ36CA
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
86.1A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V