SMLJ24AQ-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Components (MCC)
Part Number:
SMLJ24AQ-TP
Category:
TVS Diodes
Description:
3000W,TVS, SMC
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
77.12A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V