3.0SMCJ10CA-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Part Number:
3.0SMCJ10CA-AQ
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC/DO-214
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
176.4A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10V