3.0SMCJ51CA
Part Number:
3.0SMCJ51CA
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
36.4A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V