3.0SMCJ120CA
Part Number:
3.0SMCJ120CA
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
15.5A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
193V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
120V