3.0SMCJ100CA
Part Number:
3.0SMCJ100CA
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
18.5A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V