3.0SMCJ85CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Part Number:
3.0SMCJ85CA
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC/DO214
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
21.9A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V