3.0SMCJ28CA
Part Number:
3.0SMCJ28CA
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
66A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
45.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V