3.0SMCJ48A
Part Number:
3.0SMCJ48A
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
38.7A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V