3.0SMCJ170A
Part Number:
3.0SMCJ170A
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
10.9A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V