1.5SMCJ48CA-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Part Number:
1.5SMCJ48CA-AQ
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Applications :
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
19.4A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V