TGL41-400A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Part Number:
TGL41-400A
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 342VWM 548VC MELF
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
700mA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-213AB, MELF
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
MELF DO-213AB (Plastic)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
548V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
342V