SMCJ1.5KE68AQ-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Components (MCC)
Part Number:
SMCJ1.5KE68AQ-TP
Description:
1500W,TVS, SMC
Manufacturer :
Applications :
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
16.3A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
Voltage - Breakdown (Min) :
64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
92V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58.1V