1.5KE82A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Components (MCC)
Part Number:
1.5KE82A-TP
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO201AE
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-201AE, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-201AE
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
77.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70.1V