SMBJP6KE18AQ-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Components (MCC)
Part Number:
SMBJP6KE18AQ-TP
Category:
TVS Diodes
Description:
600W,TVS, SMB
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
23.8A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMB)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V