SMA6J12CAQ-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Components (MCC)
Part Number:
SMA6J12CAQ-TP
Category:
TVS Diodes
Description:
600W,TVS, SMA
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
30.2A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V