SMBJ36A-M3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part Number:
SMBJ36A-M3/52
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Manufacturer :
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
10.3A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
600W
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V