SMPC33AN-M3/H
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part Number:
SMPC33AN-M3/H
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC TO277A
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
28.1A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TO-277A (SMPC)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V