BZW04-5V8B-E3/73
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part Number:
BZW04-5V8B-E3/73
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AL
Manufacturer :
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
38A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
10.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5.8V