SMA6F12A-M3/6A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part Number:
SMA6F12A-M3/6A
Description:
TVS DIODE 12VWM 23.5VC DO221AC
Manufacturer :
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
157A (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
4000W (4kW)
Supplier Device Package :
DO-221AC (SlimSMA)
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
23.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V