SMBJ495CA
Part Number:
SMBJ495CA
Description:
TVS DIODE 495VWM 760VC SMB
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
800mA
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
522V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
760V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
495V