1.5SMC36A
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
1.5SMC36A
Description:
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO214AB
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
30.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
49.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
30.8V