CDSOT23-T36C
Part Number:
CDSOT23-T36C
Description:
TVS DIODE 36VWM 76.8VC SOT23-3
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
60pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
9A (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
500W
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
76.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V