CDSOT23-T12C
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
CDSOT23-T12C
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 12VWM 25.9VC SOT23-3
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
90pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
21.61A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Peak Pulse :
500W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V