SMBJ43CA-Q
Part Number:
SMBJ43CA-Q
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMB
Applications :
Automotive, Telecom
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
8.7A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V