SMAJ40CA-Q
Part Number:
SMAJ40CA-Q
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA
Applications :
Automotive, Telecom
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6.2A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V