SMBJ18CA
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
SMBJ18CA
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
20.6A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
600W
Supplier Device Package :
SMB (DO-214AA)
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V