SMBJ20CA
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
SMBJ20CA
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
18.6A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMB (DO-214AA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V