SMAJ60CA
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
SMAJ60CA
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
4.1A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
96.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V