SM8S36CA-Q
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
SM8S36CA-Q
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
114A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-218AB
Power - Peak Pulse :
6600W (6.6kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-218
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V